USD32,21
EURO34,96
GBP41,10
BIST10.676,65
GR. ALTIN2.417,01
BTC2.203.934,42
24 Mayıs 2024, Cum

Galatasaray’ın projesi Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi!

featured
service

Enerjisa Enerji tarafından Ali Sami Yen Spor Kompleksi NEF Stadyumu’nun çatısına kurulan güneş enerjisi santrali Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

Rekorlar kitabına giren santral kurulu gücü bakımından dünyanın en büyük stadyum üstü güneş enerjisi santrali olarak tarihe geçti.

Projenin devreye alınma töreninde konuşan Galatasaray Başkanı Burak Elmas,: “Stadyumumuzun çatısına yüksek performans ile çalışacak ve en yüksek verimi elde edebileceğimiz Güneş Enerjisi Santrali’ni kurma çalışmaları 37. Başkanımız rahmetli Mustafa Cengiz yönetimi döneminde başlamış, bizim dönemimizdeki çalışmalarla sonuçlanmıştır. Bu projenin en önemli özelliği, dünyada bir futbol stadyumunun çatısı üzerine uygulanmış “kurulu gücü en büyük” Güneş Enerjisi Santrali olması. Öte yandan Türkiye’de bir stadyum çatısı üzerinde Performansa Dayalı İş Modeli’yle hayata geçirilmiş ilk proje olma özelliğine de sahip. Projemizi eksiksiz bir şekilde zamanında tamamladık. Galatasaray Spor Kulübü olarak yerli ve yenilenebilir kaynaklardan üretilen enerjiyi kullanmanın öneminin bilincindeyiz. Ülkemizin enerjide dışa bağımlılığının azalmasının ve istihdam yaratmanın yolunun enerjimizi doğru kullanmaktan geçtiğini biliyoruz. Geleneği umut olan bizler, gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için çalışıyoruz.

Santralimizin ömrü boyunca kulübümüze yaklaşık 1 Milyar TL’den fazla katkı sağlayacak projemizde emeği geçen herkese, Enerjisa‘ya ve özellikle bir önceki Başkanımız rahmetli Mustafa Cengiz ve yönetimine teşekkür ederim.”

Enerjisa Enerji CEO’su ve Enerjisa Müşteri Çözümleri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Murat Pınar ise, “İşimin Enerjisi çatısı altında müşterilerimize sürdürülebilirliği ve teknolojiyi odağına alan ürünler sunuyoruz. Amacımız müşterilerimize, ülkemize ve doğaya katkı sağlamak. Çünkü biliyoruz ki sürdürülebilirliğin temelinde bu var.

Galatasaray ile NEF Stadyumu’nda hayata geçirdiğimiz proje de bunun en iyi örneklerinden biri oldu. İnanıyoruz ki proje aynı zamanda Türk sporunun finansal sürdürülebilirliğine de büyük katkı sunacak. Galatasaray sadece bu yıl 5 Milyon TL’den fazla tasarruf edecek.

Bugün burada hayata geçirdiğimiz proje sayesinde spor camiasına da örnek olacağız. İki büyük markanın bir araya gelmesi ile ortaya çıkan değerin ‘Guiness Rekorlar Kitabı’na’ girmesi yaşadığımız mutluluğu ve gururu taçlandırdı.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Guinness Rekorlar Kitabı Türkiye Hakemi ve Temsilcisi Şeyda Subaşı, hem 10 bin 404 güneş paneli hem de 4,3 megawattlık elektrik üretimiyle rekorun Brezilya’dan Galatasaray Kulübüne geçtiğini belirtip, rekor sertifikasını başkan Burak Elmas‘a teslim etti.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Galatasaray’ın projesi Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi!
Giriş Yap

ATISTICS MEDYA ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!