USD33,04
EURO35,94
GBP42,81
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC2.234.699,81
21 Temmuz 2024, Paz

Trabzonspor’a uygulanan algı neyin sonucu ve Türk futboluna ne kazandırır?

featured
service

Belki Trabzonspor 3 haftadır iyi futbol oynamadan kazanıyordu, doğru. Ancak dün gece itibariyle o kadar fazla büyük bir algı yaratıldı ki; gözlerime inanamadım. Beşiktaş, Galatasaray ve özellikle Fenerbahçeli taraftarlardan Trabzonspor’un puan kaybetmesinin ardından çok fazla umutlu mesajlar aldım ve sosyal medyada da bir çok mesajda bunları gözlemledim.

Şimdi, ilk olarak kısaca bir Trabzonspor’un son 3 haftada neler yaptığını ve güncel durumu hakkında konuşalım.

Trabzonspor kötü oynadığı zaman da ‘bu ligin üzerinde futbol oynuyor’ algısını yaratan da medyadaki aynı kişilerdi değil mi?

Doğru, Trabzonspor 3 haftadır istediği futbolu oynayamıyor ancak ve ancak kazandığı önemli 6 puan var. Bir takım her zaman iyi oynayarak kazanmaz ve bu kötü oyun 3 hafta boyunca tekrarlanırsa elbette konuşulabilir, tartışılabilir. Bir şey demiyorum. 16 haftanın 12 haftasında iyi futbolla ‘kazanan’ bir takıma bu algıların yapılması normal değil diyorum. Bu birincisi..

İkincisi ise; Trabzonspor’u şampiyon ilan edenler de şu anda Fenerbahçe’nin Trabzonspor’u yakalayacağını söyleyen ve bu yönde reyting kasmayı kendilerine misyon edinmiş kişiler değil mi?

Şimdi ‘bize ne bunlardan!’ diyebilirsiniz. Haklısınız da… Zaten ülkede futbol değil yıllardır futbol magazini üzerine büyük bir sektör var. İzleniyorda.. Ben spor Bakanı olsam ilk olarak TV’lerdeki bu algı ve spor programı kimliği dışında faaliyet icra eden her yayıncıya içeriklerini düzeltmelerine dair yaptırım uygularım! Bakın bu konu çok önemli… Türk futbolunu kurtarmak için öncelikle ‘futbol kültürüne’ ihtiyaç var…

‘Şimdi nereden geldin bu konuya Atilla, Trabzonspor’a başlık atmışsın, yazını okuyalım dedik; magazine girdin – Türk futbolundan çıktın’ diyeceksiniz. Deyin be değerli dostlar, deyin.. Bir zaman sonra bunları konuşan bir kardeşimiz ya da ağabeyimiz de vardı dersiniz. Bakın nereye geleceğim..

Yazdığım gibi: ilk olarak ‘magazin ağırlık spor programlarından’ ülkeyi kurtaracaksınız ki lig oynanırken ‘öyle olur, bu gelir bu geçer’ şeklinde algılarla, bütün gün hakemler üzerinde baskı yaparak TFF veya farklı kurumlara yüklenmenin dışında futbol konuşmaya zaman kalsın. Kurumların hatalarından falan bahsetmeyeceğim, elbette ortada bir problem var.. Onlardan bahsetmiyorum. Bu işin kolayı. O gitsin bu kalsın demekle olmuyor..

Sanarsınız futbolu bu medya ve TV’dekiler inşa ediyor, ne derlerse o oluyor.. Verilen haberlerinin yarısından fazlası fiyasko. Programlarda futbol adına 3 dakika içerik 68 dakika makara var. Zaten ülkede futbol muhabirliği yapan 3-4 tane doğru dürüst kurum var onların da işini ayaklar altına almaya çalışıyorlar. Herkes haberci ve gazeteci. Sırf bu yüzden elimiz kolumuz Allah’a şükür önemli insanlara uzandığı için, araştırarak transfer haberlerine giriş yaptım ve bugüne kadar söylediğim hiç bir haber yalanlanmadı, hatta bir çoğu doğru çıktı. Gazeteci kimliğim olsa bir haberi 30 yere doğrulatırım.. İnşallah alırız nasıl yapıldığını da bu ‘bazılarına’ gösteririz. İşini iyi yapan duayen ve başarılı ağabeylerimizi tenzih ediyorum.

Futbol, ülkedeki basında başlar. Hangi kültürle yönetildiğiyle başlar. Trabzonspor şampiyonmuşmuş, efendim bu sezon bitmişmiş.. falan fistan.. Kime göre şampiyon? Neye göre şampiyon? 16 puan öne geçen şampiyon olsun o zaman oynatmasınlar ligi.. Hemen öne geçeni düşürelim. Taraftarı fazla olan takımlar geride kalmasın! Yapma ya…

Ayrıca, hadi diyelim Trabzonspor çok fazla takılacak, Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın, Galatasaray demiyorum çünkü en azından bir ışık var, Trabzonspor’u nasıl yakalayacağını düşünüyorsunuz? Bana bir yazın bunun cevabını değerli dostlar. Harbiden siz de öyle mi düşünüyorsunuz?

Düşünülüyor belli ki çünkü yine aynı yere geleceğim; ülke bunun üzerine bir spor kamoyu oluşturmuş.

Ben şunu bilir şunu söylerim: Kim hak ediyorsa o alsın şampiyonluğu. Trabzonspor her maçını kazanacak diye bir kaide var mı? Ya da her maç iyi oynayacak diye bir kaide var mı? Hayır yok. Peki; Trabzonspor kötü oynadığında 3 puan almayı başarıyor mu? Evet.. İşte konuşmamız gerekenler bunlar ve aslında sahanın içi. Ancak biz bunlar yerine kimse yanlış anlamasın; ‘İki maçta arka arkaya aynı futbolu oynayamayan Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş’tan Trabzonspor’u yakalamasını bekliyoruz ve ona inanıyoruz ya da İNANDIRILIYORUZ!’ Gerçekten ben mi yanlış görüyorum ya da gözlemliyorum? Trabzonspor evet, kötü oynuyor ve bir şekilde maç kazanıyor. ilk mağlubiyetini yıllar sonra alıyor, diğer takımlarımız; söylediğim gibi Galatasaray’ı biraz hariç tutuyorum, 90 dakikanın 3 de 1’inde dahi futbol adına bir şey göstermiyorlar, gösteremiyorlar.. Ve biz de diyoruz ki ‘Trabzonspor zaten iyi oynamıyordu bir yerde takılacağı belliydi.’ Allah allah.. takılacak da; sen onları bu futbol ile nasıl yakalayacaksın? 

Herkes namağlup şampiyon olacak diye bir şey yok. Ayrıca olmaya da bilir. Bir bırakın.. Olacaksa kendi olsun, olmayacaksa kendi olmasın ve ya olamasın. Sayın Abdullah Avcı bugün basın mensuplarına yaptığı açıklamada da hafif sinirliydi. Zaten yapılmak istenen de bu. Hırslandırmak, algıyla yıkmak. Oyununu daha da kötü hale getirmek. Psikolojik bir savaş içerisinde Türkiye’de şampiyonluğa oynayan takımların teknik adamları.. Net..

Hani ben programlarda bazen diyorum ya; ‘yakalattırırlar, yaptırırlar, ettirirler’ devirleri geçti diye. İşte o geçmemiş anlaşılan. Trabzonspor’a şu maçı kazandırmazlar dediler kazandı. Bu hafta yenilir dediler hep kazandı. Şimdi de devre arasından sonra ‘kötü Trabzonspor, kötü oynamaya devam edecek’ diyorlar ve kendilerinden de çok eminler maşallah.

Bakın ben bir şeyi konuşmak istediğim zaman radikal kararlar çerçevesinde, araştırarak konuşurum. Hukuk bilen, itham dışı hareket ederek etik çerçevede değerlendirme yapmaya çalışırım ve bunu iyi aktardığıma da inanırım. İnşallah öyledir. Değerli dostlar; aslında ortada konuşulacak bir mevzu yokken TV’de izlediğim ve sosyal medyada kendini gazeteci sananların attığı tweet’leri okurken hayretler içerisinde kalıyorum. Ben Beşiktaşlıyım ama bilmeyen adama hissettirmem. Siz zaten yakinen beni tanırsınız. Trabzonspor’a yapılan algının Trabzonspor’a ağır geleceğini bildikleri için bunu yaptıklarını düşünüyorum. ‘Zaten her sezon böyle. Trabzonspor başlar, lider gider sonra düşüşe geçer.’ Yahu neden kardeşim? Adamlar şimdiye kadar takır takır futbol oynamıyorlar mıydı? Ne oldu 3 hafta da fikirler değişti? Bu yazımın ana fikri zaten şudur: ‘Var mı Trabzonspor’u kovalayacak futbolu oynayan takım?’ Varsa bana yazın tartışalım.

Özetle, medyadaki futbol kültürü katillerinin temizlenmesi, futbol yönetiminin ve yürütmenin tamamen değişmesi ve özerk olması, algı dışında saha içi konuşulacak bir ortam oluşturulması TÜRK FUTBOLUNUN ve Trabzonspor’un bu sene, eğer olacaksa; şampiyonluğunun tek ve yegane şifresidir.

Sevgi ve saygılarımla,

Atilla Arda BORA

 

Hazırlayan: Kaan Dilbak

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Trabzonspor’a uygulanan algı neyin sonucu ve Türk futboluna ne kazandırır?