USD33,04
EURO35,94
GBP42,81
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC2.224.703,53
21 Temmuz 2024, Paz

Valerien İsmael’in Beşiktaş Kariyeri

featured
service
Atilla Arda BORA

Valerien İsmael ismi, ilk olarak Radyospor‘da Eyüp Yıldız’ın sorusuna cevap verdiğim gibi; Beşiktaş yönetimi tarafından sosyal medyaya 2 hafta önce, kamoyu yoklaması için sızdırılmış ve gelecek olan tepkilere göre hareket edilecek bir isimdi. Beşiktaş’ın bu süreci iyi yönettiğini düşünüyorum. Açıkçası Valerien İsmael ile bir anlaşmanın olacağını düşünmüyordum ancak gün geçtikçe çok fazla Beşiktaşlı istihbaratım bu transferi doğruladı ve Fransız teknik adamla yeni bir macera başladı.

Kamoyu yoklaması düşüncesini kafamdan yorumlamadım. Aldığım bilgiler bu yöndeydi. Daha önceden şunu iyi biliyorduk ki Beşiktaş yabancı, teknolojiyi verimli kullanan, güncel futbolun dinamiklerini bilen bir teknik adamla yola devam edecekti. Estoril‘in teknik adamına da bu yüzden gidilmiş, yine kamoyu yoklaması yapılmış ancak istenilen feedback’ler sağlanmamıştı.

Peki bu kamoyu yoklamalarını Beşiktaş neden yapıyor? Twitter’a ya da sosyal medyaya göre hareket etmediğini bildiğimiz Beşiktaş yönetimi teknik adam transferinde neden Valerien İsmael’i seçti ve kamoyundan gelecek feedback’ler doğrultusunda gelecek sezon için Beşiktaş’ı İsmael’e emanet etti?

Bana göre iki sebep var;

BEŞİKTAŞ REVİZYONA GİDİYOR

Gelecek sezon Beşiktaş’tan ayrılacak oyuncu sayısının en az 14 olduğunu tüm futbol severler olarak iyi biliyoruz. Daha önceden bu konular hakkında da yazılar yazmış, programlar yapmıştık. Bu düzenlemeyi yapacak ve futbolumuzu Avrupa seviyesine taşıyacak bir teknik adamın takımın başına getirmek istenmesi oldukça önemli ve doğru bir hamle. Ancak Valerien İsmael ya da başka birinin, isim önemli değil, takımın başına getirildikten sonra ‘TÜRKİYE ŞARTLARINDA’ alınacak kötü sonuçların ardından ‘KREDİSİ BİTTİ’ ya da ‘BU ADAM HOCA DEĞİL.’ şeklinde yorumlara ve medya baskısına maruz kalacak olması endişe verici. Doğru teknik adam profillerini ülkeye büyük umutlarla getirerek kısa süre sonra alınan mağlubiyet serilerinin ardından kendisinden hemen vazgeçmek, hali hazırda geride olan ülke futbolunu daha fazla geriye götürecek ve İSTİKRAR konusunda takımlarımıza hiç bir şey katmayacaktır.

ISMAEL HAKKINDA ÖNEMLİ İSİMLERDEN ‘OLUMLU’ GÖRÜŞ BİLDİRİLDİ

Elbette Twitter’da her yazan çizenin veya gazete yazarlarının görüşlerine bakılarak değerlendirme altına alınan bir tercih değil Valerien İsmael tercihi. Beşiktaş yönetiminin başta Sportif Direktör Ceyhun Kazancı olmak üzere, önemli futbol adamlarından aldıkları raporlar ve sosyal medyada işin teknik detaylarını değerlendiren uzmanların görüşleri dikkate alınarak bu transfer gerçekleştirildi. Sosyal medyada ‘NE BAŞARISI VAR Kİ?’ veya ‘BU ADAM KİM YA?’ şeklindeki yorumlar elbette ki göz ardı edilecekti, edildi ve Beşiktaş kendine göre yeni bir devri başlatmak için kolları sıvadı.

Fatih Terim göreve ilk başladığında ‘BU KİM YA?’ idi, ya da Morinho, Sir Bobby Robson’ın tecrümanı değildi. Zaten biz Türkiye’de futbolu, hadi futbolu geçtim, onu kahvedeki dayılarda konuşuyor, spor yönetimini bilmediğimiz ya da çok bildiğimiz için bu durumlara düşüyoruz. Memnun etmeye çalıştığınız kitle bu yukarıda yazdığım cümleleri kuran heyecanlı arkadaşlarımız.

Vitor Pereira’yı gönderen Fenerbahçe yönetimine ‘BU İŞİN TEKNİK DİREKTÖRLE ALAKASI YOK..’, hocayı göndermenin Fenerbahçe’ye hiç bir artısı olmaz derken, bugünkü İsmail Kartal’ın şahlanan Fenerbahçe’sinin 3 katını yapabilecek bir Pereira takımı beklediğim için söylediğimi belirtiyim. Bu sadece bir örnek. İsmail Kartal değil Pereira bu takımın başında kalsa idi iddia ediyorum Fenerbahçe bugün +9 puanda olacaktı ve çok daha iyi bir oyunla başarı sağlayabilecekti. Daha önce yaptı da. İsmail hoca kötü antrenör ya da hoca demiyorum. Büyük bir değerdir. Ancak ısrar edilmedi. Mesut oynatılmıyor, İrfan’ı oyundan alıyor dendi. Kamoyu ve sosyal medya eleştirileri baz alındı ve Pereira gönderildi.

Sezon bitmiş, şaha kalkmış bir Fenerbahçe var ve Fenerbahçe’nin İsmail Kartal sayesinde böyle olduğunu düşünenler var. O dostlarımız şunu atlıyor ki çok normal; Bir takım sezon başında kötü olabilir. Sonradan kötü olsa bile birliktelikten dolayı kazanmayı öğrenebilir. Ancak sistem istikrar gösterirse bu 2 ay değil sizi 3/4 yıl başarıya götürebilir… Neyse, kime ne anlatıyoruz. Konuşuruz. Dönelim konumuza.

Kısaca, her gelen teknik adamın CV’si olacak diye bir şey yok. Ne yaptığına, neyi yaptırmayı hedeflediğine odaklanmak lazım. Valerien İsmael çok hakim olmasam da şu anda dünyadaki teknik direktörler arasında kendini en çok geliştirmeye çalışan ve önemli kuruluşlardan sertifikalarını alan bir teknik adamdır. Bazı takımlarda hoca ile birlikte kan uyuşur. Del Bosque bu ülkede başarısız oldu. Sonrası ve öncesini biliyorsunuz.

MALİYETİ BEŞİKTAŞ İÇİN ÖNEMLİYDİ

Valerien İsmael ve ekibinin maaş bütçesi Beşiktaş için bu dar bütçe yönetiminde çok önemliydi. Fransız teknik adamla 2.5 yıllık, 1 yılı opsiyonlu olmak üzere yıllık 800 bin avroya anlaşıldığı KAP’a bildirildi.

Beşiktaş’ın maliyet konusunda titiz olması gelecek sezon yapılacak planlama doğrultusunda transferi de etkileyecek. Valerien İsmael ve ekibinin referanslarım doğrultusunda kaç, hangi bölgelere transfer yapacağı konusundaki ön görülerimi ve aldığım bilgileri aktarmak istiyorum.

“BEŞİKTAŞ EN AZ 10 TRANSFER YAPACAK.. 5’İ HAZIR..”

Fransız teknik adamın Mart ayının sonunda Beşiktaş’a gelmesi gelecek sezon planlaması için biçilmiş kaftan. Beşiktaş sezon sonu itibariyle özellikle 11’de oynayacak yabancılarını iyi seçmek durumunda. Valerien İsmael’in listesinde olan 10 oyuncu anlaşma sağlanmadan önce aldığım istihbaratlar sonucunda yönetime geçen hafta iletilmiş. Bonservisi düşük ancak Valerien’in sistemine uygun kalitede en az 5 yabancı transferin yapılacağına dair Beşiktaş yönetiminden de onay alındığı gelen bilgiler arasında. Bu transferlerin isimleri netleşmeye başlayınca yaz aylarındaki programlarımda Beşiktaşlılara her zaman ki gibi; güzel müjdeler vereceğimi düşünüyorum.

Hocanın daha önceden çok önemli başarısının olmadığını söyleyenlere Sergen Yalçın’ın Beşiktaş’a ya da Abdullah Avcı’nın Trabzonspor’un başına geldiklerindeki başarı referanslarını sormak isterim? Örnek çok, çoğaltabiliriz. Abdullah Avcı Milli takımı çalıştırdı, onu çalıştırdı, bunu çalıştırdı diyenler de olacak. Eee? Çalıştırdı da ne oldu? Bugüne kadar hep kovalayan oldu hiç ‘winner’ olamadı. Nerede başarısı?

Sergen camianın evladı diyecekler şimdi. Ne alakası var diyeceğim ben de. Kan uyuşur, istediğini aktarırsın başarı yakalarsın ya da tam tersi. Hiç bir şeyi denemeden, tecrübe etmeden göremezsin. Aynı şekilde Torrent için yapılan eleştiriler…Bir beden hocası olmadığı kaldı hocanın. Barcelona geçilseydi işler tersine dönecekti. Takip ettiğim onlarca Galatasaray sayfası var Twitter’da. Her gün nabza göre şerbet veriyorlar. Galatasaray’ı bir de gelecek sezon görmek lazım. Şu anda bu kadar fazla ortalığı karartmanın anlamı yok. Sarı kırmızılılar Fatih hoca gittiğinde 12. sıradaydı şimdi ise 15. sırada. Ben Fatih hocanın gitmesinden yana değildim ama şu an için bir değerlendirme yapacak olursak bunu söyleyebilirim. Galatasaray’da kadro mühendisliği ile alakalı problemlerin olduğunu söylemiş ve Fatih hocanın bu konuda hatalı olduğunu da belirtmiştik. Ayrı konular, her zaman konuşuyoruz ama devam etmeliydi.

Bugüne bakmak lazım. Bu planlama içerisinde kariyerinden çok fazla bahsetmeye gerek duymadığım Valerien İsmael’in Beşiktaş’a uygulayacağı projeyi konuşalım.

OYUNCU PROFİLLERİ NASIL OLACAK?

İsmael’in istediği oyuncu profilleri belli. Kariyerinde önemli başarı yakaladığı Wolfsburg’un alt yapısında daha çok koşan, mesafe kat eden oyuncuları tercih etmesi, Barsley’de de aynı tarz 3-4-3 formasyonu ve oyun sisteminde genellikle ‘asker’ dediğimiz tarzda oyuncular kullandığını biliyoruz.

Valerien İsmael’in takımında ‘ÇOK SAYIDA YILDIZ OYUNCUNUN İŞİ YOK.’ 

Hoca, hem yıldız oyuncu kaprisi ve psikoloji yönetiminin zor olduğunu hem de bu tarz oyuncular üzerinde koşu mesafesi konusunda sorunlar yaşandığını bilerek davranıyor.

Gelecek sezon takımda kalacak olan Ghezzal ile birlikte yıldız oyuncu profilinde istediği seviyeyi, oyuncunun Cezayirli olması kaynaklı olumlu yönde çözebilir. Ghezzal’ın etknik olarak kendine daha yakın olacağından işinin kolay olacağını söyleyelim.

Beşiktaş’ın gelecek sezon kendi oyuncularını bulmak zorunda olması yeni ve büyük bir FIRSAT..

Takımlarına 125 km üzerinde koşu yaptırarak, verimli ve dinamik bir oyun yapısı hazırlayan Valerien İsmael oyuncu profillerini bu yönde seçecek ve Beşiktaş’a mali açıdan çok fazla yük bindirmeden transfer listesindeki elindeki genç, 25 yaş altı oyunculara yönelecek. Gelecek sezon eğer ertelenmezse 4 yerli oyuncuyla 11 kurma konusunda devam edildiğini bildiğimiz Süper Lig’de, Beşiktaş’ın genç listesinden Emirhan, Rıdvan, Ersin, alınırsa Can  ve sözleşme yenilirse Güven isimlerin kullanılacağını da biliyoruz. Bu oyuncular Valerien İsmael’in istediği tarzda uygun profil oyuncular. Bunu şimdiden not edelim.

Valerien İsmael hakkında en iyi yorumu, Beşiktaş’ın başında çıktığı 5. maçında yapabileceğimizi belirtiyor İsmael’in Beşiktaş’ın gelecek sezonları için önemli bir isim olarak görülmesi gerektiğini düşünüyorum. Başarır veya başaramaz ancak doğru hamle demek yanlış olmaz. Hayırlısı olsun.

Atilla Arda BORA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Valerien İsmael’in Beşiktaş Kariyeri