İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Fransa Açık Alex Molcan – Federico Coria Analiz Yazısı

A. Molcan – F. Coria Pazartesi Fransa Açık 1.Tur (Saati henüz belli değil)

Molcan, 1.78 boyunda 24 yaşında, solak çift el backhandle oynuyor, kariyerinin en iyi zamanını geçiriyor ve kariyeri boyunca ATP seviyesinde kupası yok. Üç kere finale çıkabildi hepsi toprakta ve bunların iki tanesi bu yıl oldu. Formda bir sezon geçirdiği aşikar. Roland Garros’da ilk defa mücadele edecek. Avustralya Açık’da bu sezon 2.turda Andujar’a mağlup olmuştu. Öne çıkan iki özelliği var. Toprakta iyi olmasının sebebi savunmasının iyi olması. Tabi ki harika değil fakat kendi seviyesi için gayet iyi bir savunması var. Backhand-forehand sliceları sıkça kullanıyor, dropshotlar volleyler izletiyor. Aslında her şeyden biraz biraz barındıran bir sporcu. Çizgiye attığı toplar da fazlasıyla dikkat çekiyor. Oyunu iyi kurgulayan backhand ataklarından kaçınmayan bir sporcu. İkinci özelliği ise kick servisleri. Zaman zaman dışa dönük zaman zaman vücuda kick servisleri başarılı kullanabilen biri. Zaten izlerken servislerin etkisini fark ediyorsunuz.

Coria, 1.80 boyunda 30 yaşında, toprakta %54 ile maçlarını kazanıyor, şu ana kadar ana tabloda 11 Grand Slam maçına çıktı (4 galibiyet). Roland Garros’da 2 kez oynadı bunlardan birinde 2.turda diğerinde ise 3.turda elendi. Geçen sene Berettini’ye 2.turda 3 setle mağlup olmuştu. Coria’nın en önemli silahlarından biri backhand drive volleyleri. Servisleri fena değil savunması ve hücumu da standart çok ekstra bir özelliğinin olmadığını standart derecede tenis oynadığını söyleyebiliriz. Özelilkle toprakta diğer kortlara göre daha başarılı.

Maç nasıl geçer diye bakarsak returnde çok fazla puan alınacağına şüphe yok, bir çok servis kırma puanı göreceğiz, birbirine pek diş geçiremeyeceklerini düşünüyorum. Özellikle ilk seti alan ikinci sete hatalarından ders çıkararak veya rakibin zayıf noktalarını iyi benimseyerek çıkacaktır.

 

Yazı Sahibi : Egemen Seçkin