USD33,04
EURO35,99
GBP42,99
BIST11.064,85
GR. ALTIN2.559,84
BTC1.989.359,27
14 Temmuz 2024, Paz

Galatasaray’ın bardağı Tuzla’narak taştı!

featured
service
Atistics Medya
Atilla Arda BORA

Bugün ne yazık ki izleyemeden sadece skoruna bakarak yorum yapabileceğimiz bir hazırlık müsabakası oynandı. Kadroya baktığımda 4 oyuncu hariç genellikle Galatasaray’ın 11’inde forma giyen oyuncular vardı. Torrent’in hazırlık maçı istemesini anlayabiliyorum ancak işler bu kadar kötü giderken takımı demoralize edebilecek bir sistem ile Tuzla’ya karşı, farklı bir sistemle takımını oynatması ve aldığı sansasyonel sonuç, takımın Alanyaspor gibi kritik bir mücadele öncesinde tüm psikolojisini bozdu.

Galatasaray taraftarının sosyal medyada zıvanadan çıkması, camiaya olan özgüvenin tamamen kaybolması ve gerekli olan en az 2 transferin 28 Şubat saat 17:20 itibariyle hala daha açıklanmaması Galatasaray için eksi haneye yazmaya devam ediyor. Sarı-kırmızılı camianın hiç bir sezonunda böylesi bir kaos ortamı olmadı. Sayın başkan Burak Elmas ve yönetiminin yaptığı ve sportif anlamda camiaya yaşattığı bu başarısızlığın üstü örtülecek gibi değil.

Tabi hep şunu söylüyor ve belirtmeye çalışıyorum yayınlarımda. Teknik adam, yönetim tamam da; sahada Galatasaray forması için ter döken oyuncuların kabahati bana göre daha fazla. Sadece oyuncuyla olur mu, kadro mühendisliği yanlıştı, balık baştan kokar gibi söylemlere ithafen de söyleyebileceğim şudur: Galatasaray veya diğer büyük takımlarımızın formasını giymek bu kadar basit ve kolay olmamalı. Elbette yönetimin aldığı oyuncular bunlar bir şey diyen yok, tabi ki de asıl sorumlu bu işin mimarları ancak büyük kulüplerimizde oynamanın oyuncuların sosyal ve profesyonel yaşantılarında bedelleri var. Bu bedelleri göze alabilecek, bu konuda oriyente edilebilecek oyuncu profilleri seçilerek takıma kazandırılmalı. Gençleştirme projesi olsa bile..

Ki.. gençleştirme projesi adı altında söylediğimiz projenin ortalama maliyeti 30 milyon avro! Bu konuyu en çok savunanlardan birisi olarak kadro mühendisliğinde yanlışların azami yapıldığını ancak projenin eksik olduğunu belirtmek isterim. Özellikle 6 numaraya alınmayan yada Asunçao ile yaşanan zaman kaybı Galatasaray’ın bu günlere gelmesinin en büyük sebepleri arasında. Sadece 6 numarayla bu iş olmaz diyenlere geçtiğimiz canlı yayını referans olarak gösterebilirim. Oyun kurucunuz ve top kovalayanınız yoksa bu işi kıvıramazsınız. 2+2=4.. Ayrıca 8 numarada da büyük takım refleksine sahip saha içi liderliğe sahip olmayan oyuncular Galatasaray’ın bugününün en büyük sorumlularıdır. Bu sorumluluğu üzerine halen daha almayan Galatasaray yönetimi, bugün Tuzlaspor’dan yenilen 6 golün de sanatçılarıdır.

Ha, beklerde hiç mi problem yok? Ya da santraforda? Elbetteki var. Zaten Galatasaray’ın sezonun en çok xG istatistiğine sahip takımların başında geldiğini söyleyelim. Gol problemi pozisyon kaynaklı değil, değerlendirememek kaynaklı. Galatasaray’ın bu saatten sonra güzel oyuna ihtiyacı yok. Takım olarak arka arkaya alınacak seri 3 veya 4 galibiyet takımın ölü toprağını üzerinden atmasını sağlayacak ancak bu nasıl olacak? Koskoca bir soru işareti önümüzde durmakta.

Torrent ile ilgili halen daha ters bir şey söylememiz haksızlık olur. Hoca belki stajyer statüde, yardım tabanlı bir teknik adam. Galatasaray’a da yakışmıyor olabilir, tamam. Ancak; Torrent’i buraya getiren oteritedir ve bu oteritenin başı Sayın başkan Burak Elmas’tır. İstifa, bu saatten sonra çözüm mü peki? Bilemiyorum… Buradan bu takımı kim nasıl toparlayabilir? Onu da bilmiyorum. Fakat bildiğim tek bir şey var: yeni gelen hocaya açılacak kredi yok, yani kalmadı! Aslında yeni teknoloji sistemiyle birlikte bu ekibin iş yapacağını düşünüyorum ancak şu ortamda bunu bekleyebilmek ve panik halinde hareket ederek sağlıklı sonuç almak da çok zor. Şu kaos ortamında İspanyol hocanın da verim alması imkansız.. Acilen hatalardan geri dönülerek, ekonomik kredi yaratılarak, çözüm odaklı işlemlere önem verilmeli. Bu 24 saat içerisinde en az 6 ve 8 numara transferleri yapılmaz, bu takım yerli olmayan, ortamı ve camiayı bilmeyen bir hoca ile devam ederse net söylüyorum; belki Galatasaray küme düşmez ama bu travmatik durum, Galatasaray’ın geleceğini en az 2 sene hem mali hem de sportif yönde etkileyecektir.

Atilla Arda BORA

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Galatasaray’ın bardağı Tuzla’narak taştı!