USD33,08
EURO35,99
GBP42,73
BIST10.921,61
GR. ALTIN2.524,82
BTC2.128.379,70
25 Temmuz 2024, Per

“Gedson Fernandes’in transfer süreci ve tüm yaşadıklarım.”

featured
service

Değerli dostlar selamlar. Tweet serisi atamayacağım için tüm yaşananları, duyduğumuz haberleri ve benim araştırmalarım sırasında aldığım haberleri sizlerle sırasıyla paylaşmak istiyorum.

Benim Beşiktaş tarafında bir çok kaynakla görüştüğümü hatta bu kaynağın yönetimin ailesinin içinden olduğunu tüm Beşiktaşlılar bilirler. Galatasaray tarafında sadece gazetecilerle iletişim içerisinde olduğum için detayları o yönde aktardığımı hatırlatmak istedim. Özellikle Eyüp Yıldız ve Alper Şahin ile irtibatta olduğum için onlardan gelecek haberleri bekleyerek tweet atmayı düşündüm. Fakat Gedson Fernandes transferi öyle bir hal aldı ki olayı kendim araştırarak önemli bir gelişme yakalarsam bunu değerli Galatasaraylılarla paylaşmak istedim.

Her zaman söylediğim gibi; ben bir gazeteci veya duyumcu değilim ancak araştırmayı severim. Doğru kaynaktan bilgi aldığım zaman da bunu paylaşmaktan kendimi geri çekmem. Yaşananlara gelecek olursak. Başlık başlık gidelim.

PORTEKİZ’DEN 21 GAZETECİYE DM VE EMAİL ATTIM

Kendimi, yaptığım işi ve yayınlarımı referans göstererek Portekiz’de çalışan 21 gazeteci belirledim ve bunların tamamına aynı içerikten oluşan bir yazı metni gönderdim. Portekizce olarak çeviri yaptım çünkü Portekizlilerin çoğu İngilizce bilmiyorlar.

Cumartesi gecesi bütün mesaimi buna harcadım ve mesaj attığım tüm gazetecilere burada konuşulacakları hiç bir yerde SS şeklinde paylaşmayacağımı belirttim. İzin verirseniz paylaşırım diye de altına not düştüm. Bir tane Portekizli sabah erken saatlerden geri dönüş yaptı. Yaklaşık 8 bin takipçisi olan bir gazeteci. Web sitelerinin indeksleri fena değildi. Araştırdım, güvenilir bir gazete olduğuna kanaat getirdim. Gazeteci – muhabir bana aşağıdakileri söyledi. Beni az çok tanıyanlar bu söylediklerime inanacaklardır.

“Selam Atilla, sevindim. Yayınlarına attığın linkten baktım Türkler izliyor seni başarılarının devamını dilerim. Gedson Fernandes hakkında çoktandır yazılanlar Türkler tarafından ilgi görüyor. Gedson Fernandes takımdan kesinlikle ayrılacak. Hatta Portekiz’den de ayrılıyor. Galatasaray ile anlaşmak üzere olduğunu öğrendim sizler gibi. Dediğin gibi bir sorun var mı yok mu bilmiyorum ama oyuncu Portekiz’de zaten kalmayacak. Burada oynatmıyorlar. Bir de Benfica’dan futbolcu almak çok zordur dostum. Para konusu tamamsa alırsın. Ben bunları biliyorum.”

İsmini de görüntülerini de açıklamak çok istiyorum ancak adama söz verdiğim için bunu yapmayacağım. Çünkü biliyorum, bu Gedson %90 bitti olayı ile ilgili tweet attıktan sonra tweet’in bir numarada popüler olması kaynaklı tarafımıza troll tayfalar ulaştı ve bu konuda rahatsız olduğumdan dolayı tweet’i silmek durumunda kaldım. Olay başka bir yere gidiyordu ve linç girişimi olacak şeklinde organizasyonlar başlamıştı tweet’in altında. Tweet de attım. Benim meşrebim o kadar geniş değil. Bu benim işim de değil. Girmemem lazımdı. Bana isteyen istediğini yazamaz. Özellikle bel altı. Sen de istediğini yazamazsın diyenler olabilir. Evet, doğrudur ancak yaptığım çalışmayı ve araştırmayı paylaşmak istedim ve daha sonra şöyle bir tweet attım.👇

Bu tweet’i de Gedson Portekiz’den ayrılacağı için başka takımla anlaşamayacağına göre GALATASARAY ile anlaşma sağlanırsa tamamdır diye düşündüm ve bu olumsuz haberlerin çıkmasının ardından böyle bir şey yazdım.

Kısacası Galatasaray yönetiminin bu konuda bu kadar beceriksiz olabileceğini hiç ama hiç düşünmedim. Bir çok formül var. Onları da birazdan aşağıya yazacağım.

 

GEDSON’UN TÜRKİYE’YE, GALATASARAY’A GELECEĞİNİ BU YÜZDEN YAZDIM

Yukarıdaki tweet ve buna bağlı olan tweet serilerinde bu görüşmeler sonucunda Gedson Fernandes’in Galatasaray’a geleceğini yazdım. Yüzde olarak da %90 dedim ve linçlemeyin diye de belirttim. Söylediğim gibi Galatasaray yönetiminin bu konuda adım atmamasını tahmin etmek çok zordu. Şimdi ise işin Beşiktaş ayağına gelelim.

YÖNETİM KURULUNDAN, HER ZAMANLİ KAYNAĞIMDAN ALDIĞIM SALI GECESİ MESAJI

Beşiktaş ayağını sorgulamak için her zaman haber aldığımız isimlerden ilkine, Beşiktaş’ın transfer yapıp yapmayacağına dair bir soru sordum. Hatta Boupendza ile ilgili de bir soru yönelttim. Boupendza’nın menajerine işin sorulduğunu ancak resmi girişimde bulunulmadığını, kontenjan ile alakalı problemler olabilir şeklinde tarafıma iletildi. Bunun dışında Gedson’u sorduğumda, “Ben sana 10 dakika sonra geri döneyim mi abicim..?” cevabını aldım. Çok da severim, sağolsun yaz transferinde de hiç kırmaz bildiğini anlatır değerli abim ancak Ceyhun Kazancı takımın başına sportif direktör olduktan sonra ‘dışarıya haber sızdırmama’ kararı almışlar ve bana gelen cevap: “Gedson yok, Beşiktaşla alakası yok..Yazın transfer hızlanacak..” dendi. Eyvallah abi dedim mesajı sonlandırdım. Geldim, twitter’a aşağıdaki tweet’i attım.👇

Akabinde geç saatlerde bir büyük haber kanalı ve ajanslar Beşiktaş’ın Gedson ile ilgilendiğini ve hatta transferi bitirmek adına girişimlerde bulunduğunu yazdı. Peki bize neden böyle söylendi ve ne hedeflendi?

“GALATASARAY İLE TEMASLAR RESMİ OLARAK SONUÇLANINCA GÜNDEME GELDİ.”

Bana bunu söyleyen yönetimin içindeki bir abimin benden bir kaç yaş küçük oğlu. Galatasaray ile müzakereler tamamen durduktan sonra sayın başkan Ahmet N. Çebi, Ahmet Bulut’a oyuncunun durumunu soruyor. Ahmet Bulut da Gedson’un Benfica’ya dönmeyeceğini ve kulübün 6-7 milyon avroluk bir bonservis istediğini belirtiyor. (Bu haberleri tamamen medyadan duydum.. Sercan Dikme anlattı.)

Beşiktaş gelecek sezon için orta saha planlaması içerisinde bir sonraki satışından en az 13-14 milyon avro kazancı olabileceğini düşündüğü için transfere sonradan dahil olmuş. Kısaca Galatasaray oyuncuyu bitiremeyince araya giren bazı takımlar olmuş. Bunlardan biri de Beşiktaş. Beşiktaşlı yöneticiler oyuncu ile zaten sadece 5 dakika konuşmuşlar. Bunlar gelen haberler tabiki de değerli dostlar. Islak imza atılmadan hiç bir şeyin olacağının garantisi yok.

Beşiktaş’ın oyuncu için 5 yılda 6 milyon avro ödeyeceği ve kendisine de 1.1 milyon avro gibi komik bir rakam vereceği de konuşuluyor. Doğruysa, yönetim başarısıdır. Tabi burada bir başka sorun Benfica’nın bir sonraki satıştan %50 istemesi ve bu yönde bu transferin bittiği. 13 milyon’a satılırsa Beşiktaş 6.5 milyon avro kazanacak ve oyuncudan kar elde edemeyecek. Bu detaylar transfer gerçekleşirse KAP bildirimde açıklanacaktır.

Beşiktaş’ın oyuncuyu bu sezon için değil yaz transfer sezonunda kadrosuna kattığı da söyleniyor. Hem kontenjan hem de şu andaki orta alan şişkinliğinde Gedson’a ihtiyaç duyulmadığını zaten gözle görüyoruz. Bu yüzden Gedson’un Rize veya Başakşehir’e kiralanacağı da söylentiler arasında.

GALATASARAY YÖNETİMİ YİNE SINIFTA KALDI

Hem Pulgar transferinde opsiyonun olmaması. Gomis’e 4 aylık değil 1.5 senelik 10 gol barajı aşılması halinde verilen kontrat hem de Gedson transferinin yapılmaması Galatasaray yönetimini yine sınıfta bıraktı. Kısacası burada Beşiktaş ile hiç bir durum yok. Tamamen fırsat transferi kovalayan bir yönetim var. Alamadılarsa ve oyuncu ile görüşmeler sona erdiyse biz de teklif yapalım demiş Beşiktaş yönetimi ve bunu gizli yürütmek adına dışarıya bir gıdım haber sızdırmamışlar. Olay bunlardan ibarettir.

Teixeira’da nasıl eminsem ve 1.5 ay boyunca geleceğine inanarak yayınlar yaptıysam. Salih Uçan’ı Nisan ayının sonunda yayınlarımda dile getirdiysem, inanın bu transferi de herkes önceden çözebilsin diye bu yönde kovaladım. Gazetecilik zoraki bir görev olabilir ama biz de bu işi gönülden beş kuruş kazanmadan yapıyoruz. Yoksa işimiz ne, otururuz youtube’da iddaa midda ver geç karışma hiç bir şeye. Ülkenin transferde ve habercilikte nasıl bir kaos içerisinde olduğunu bir kez daha görmek de yanılmadığımızın göstergesidir. En azından oyuncunun tekrardan kesinlikle Benfica’ya dönmeyeceğini öğrendik. Diyorlar ya herkes duyumcu olmuş diye. Zaten öyle bir ortam var. Biz yazsak ne olur yazmasak ne olur. Forlanlar, Kakalar, Ronaldinholar kimler kimler geldi bu ülkeye!’ Adamlar hala TV’de orada burada gazetelerde yazılar yazıyorlar. Bu işi hakkıyla yapanlar ise twitter’da linç yemeye devam ediyor. Ben rahatsız olduğum için açıklamak istedim. Hakkınız helal ediniz.

Sevgiler.

Atilla Arda BORA

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Gedson Fernandes’in transfer süreci ve tüm yaşadıklarım.”